A nyugati hatalmak ott tennének keresztbe Moszkvának, ahol biztosan megérzi
Dmitro Kuleba ukrán, Antony Blinken amerikai, Melanie Joly kanadai, Hajasi Josimasza japán, Luigi Di Maio olasz, Annalena Baerbock német, Jean-Yves Le Drian francia, Elizabeth Truss brit külügyminiszter és Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai fõképviselõje (b-j) csoportkép készítésén vesz részt a G7 országok külügyminisztereinek tanácskozása elõtt az 58. Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia második napi tanácskozásán Münchenben 2022. február 19-én. MTI/EPA/Pool/Getty Images/Alexandra Beier
Abban az esetben, ha Oroszország megtámadja Ukrajnát, a Nyugat korlátozni fogja Moszkva hozzáférését a pénzpiacokhoz és a csúcstechnológiás árucikkekhez – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az Európai Bizottság vezetőjének szavai a G7 országok éves müncheni biztonsági konferenciáján hangzottak el, ahol több egyéb résztvevő mellett Kamala Harris amerikai alelnök is felszólalt, tudósított az AP hírügynökség.
„A Kreml veszélyes gondolkodása, amely egyenesen a sötét múltból ered, Oroszország virágzó jövőjébe kerülhet” – mondta az EB-elnök.
„Amennyiben Oroszország támadna, korlátozni fogjuk az orosz gazdaság pénzügyi piacokhoz való hozzáférését és exportellenőrzést vezetünk be, amely megakadályozza, hogy Oroszország modernizálja és diverzifikálja gazdaságát”
– tette hozzá.
“Sok olyan high-tech termékkel rendelkezünk, amelyek felett globális dominanciánk van és amelyek feltétlenül szükségesek Oroszország számára, valamint nem könnyű őket pótolni.”
„Ha Oroszország támadást intéz a szomszédja ellen, szankcionálni fogjuk az orosz állam számára stratégiai jelentőségű orosz magánszemélyeket és cégeket és lehetetlenné tesszük számukra, hogy a londoni tőkepiacokon forrásokhoz jussanak” – mondta Boris Johnson brit miniszterelnök a tanácskozáson.
Hozzátette, hogy a hatóságok keresni fogják az orosz tulajdonú vállalatok és entitások „végső haszonélvezőit”.
Olaf Scholz német kancellár kijelentette, hogy a Putyinnal tartott keddi megbeszélésen „világossá tette, hogy Ukrajna területi integritásának további megsértése politikai, gazdasági és geostratégiai szempontból is jelentős költségekkel jár majd Oroszország számára”.
A nyugati vezetők egyelőre nem részletezték, hogy pontosan milyen orosz fellépés váltana ki szankciókat.
Kelet-Ukrajna egyes részei az oroszbarát szakadárok ellenőrzése alatt állnak, akik 2014 óta harcolnak az ukrán erőkkel, amikor Oroszország annektálta az ukrán Krím-félszigetet.
„Ukrajna integritásának és szuverenitásának megsértése egész Ukrajna integritásának és szuverenitásának megsértése. Nem lehet azt mondani, hogy az egyik földrajzi rész egy kicsit több Ukrajna, a másik pedig egy kicsit kevesebb Ukrajna.”
– mondta Annalena Baerbock német külügyminiszter, de ő sem fejtette ki, hogy mit értenek „megsértés” alatt.
A nyugati vezetők egyértelművé tették, hogy nem a tényleges invázió az egyetlen lehetséges forgatókönyv, de „minden helyzetre felkészültek”.
A német miniszter egy sakkhasonlattal élve azt mondta: „Ha a következő öt lépést előre bejelentjük, akkor nem lesznek különösebben sikeresek.”
Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök szerint függetlenül attól, hogy Oroszország milyen lépéseket tesz a jövőben, Putyinnak meg kell fizetnie az eddigi tetteinek árát.
„Nem bánthatja a világot, és sétálhat el büntetlenül.”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni